Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/stron.x14.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak przebiega majówka

Jak odmawiać nabożeństwo majowe

Wierni przychodzą do kościoła nie tylko na Mszę świętą, czy aby wziąć udział w ślubie, chrzcie świętym czy nabożeństwie majowym. Jest ono zwane potocznie – majówka.

Jak sama nazwa wskazuje nabożeństwa takie należy odprawiać w maju. Chociaż w we wschodniej Polsce oraz na Dolnym Śląsku odbywają się też przez pewną cześć czerwca  oraz września. Kościół katolicki czci w ten sposób Matkę Bożą. Podczas majówki odśpiewuje lub odmawia się Litanię Loretańską i modlitwę Pod Twoją Obronę. Jak przebiega nabożeństwo majowe? Zaczyna się ono codziennie o ustalonej godzinie, zwykle zaraz po Mszy świętej. Bywa też tak, że Msza następuje dopiero po nim. Najpierw zostaje odśpiewana pieśń na wejście. Następnie kapłan i wierni śpiewają litanię do Najświętszej Maryi Panny. Nazywana jest ona Loretańską w nawiązaniu do miasta Loreto, w którym znajduje się bazylika z domkiem Matki Boskiej. Składa się z krótkiej odezwy do Trójcy Świętej oraz błagania do Matki Bożej:

„Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata. Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami!
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Matko Chrystusowa,
Matko łaski Bożej,
Matko najczystsza,
Matko najśliczniejsza…” itd.

Wymienione są różne tytuły nawiązujące do jej cnót. Po każdym z nich powtarzane jest „módl się za nami”. Jest też prośba do Baranka Bożego:

„Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata: przepuść nam Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata: wysłuchaj nas Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata: zmiłuj się nad nami!”

Zaraz po Litanii następuje antyfona – Pod Twoją Obronę. Następnie ksiądz odmawia modlitwę świętego Bernarda. Po niej odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu. Na końcu wierni odśpiewują pieśń na zejście. Całe nabożeństwo majowe trwa około pół godziny. Może być odprawiane w jakiejś intencji.