Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/stron.x14.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak się odmawia różaniec

Modlitwa różańcowa z dopowiedzeniami

Nabożeństwo różańcowe polega na wspólnym odmawianiu modlitwy przez osoby zgromadzone w kościele. Ma ono na celu zjednoczenie z Matką Jezusa Chrystusa. Dla wiernych na całym świecie, uczestniczących we Mszach świętych w różnych językach taki sposób obcowania z Matką Bożą i Jezusem jest również bardzo ważny.

Jak przebiega modlitwa różańcowa? Używa się do niej różańca. Najpierw robi się znak krzyża oraz odmawia modlitwę wstępną – zwykle jedne raz Wierzę w Boga, jeden raz Ojcze Nasz, trzy razy Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu. Następnie przechodzi się do rozważania kolejnych tajemnic. Różaniec ma cztery części, a każda z nich to pięć tajemnic. Po jednej tajemnicy odmawia się Ojcze Nasz, dziesięć razy Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu. Tajemnice dzielą się na radosne, światła, bolesne, chwalebne. Każda tajemnica ma swoją nazwę, którą wypowiada się przed rozpoczęciem jej rozważania. Na samym końcu modlitwy różańcowej odmawia się Pod Twoją obronę.

Podczas modlitwy różańcowej pojawiają się także tak zwane dopowiedzenia. Wypowiada się je podczas odmawiania Zdrowaś Mario, po „Jezus”. Dopowiedzenie odnoszą się do Jezusa Chrystusa w kontekście danej tajemnicy. W ten sposób osoby, które uczestniczą w nabożeństwie różańcowym jeszcze bardziej przeżywają rozważane tajemnice, dotyczące życia,  śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jeśli chodzi o budowę różańca, to składa się on z krzyżyka, potem jest jeden paciorek, trzy paciorki i jeden paciorek. W części przeznaczonej do rozważanie tajemnic różaniec składa się zwykle z pięciu części: dziesięć paciorków + jedne paciorek. Natomiast są też różańce przeznaczone do odmówienia całej modlitwy na każdym paciorku po kolei wówczas mamy 20 razy po dziesięć paciorków oraz 20 pojedynczych. Modlitwa różańcowa może być odmawiana w jakiejś intencji. Na przykład kiedy ktoś bardzo przeżył pogrzeb bliskiej osoby, może chcieć zamówić za nią nabożeństwo oraz pomodlić się rozważając kolejne tajemnice, a zwłaszcza te związane ze śmiercią Jezusa Chrystusa. Wierzącym osobom daje to pewne pocieszenie.