Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/stron.x14.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Msza święta w różnych językach

Teksty Mszy po angielsku, niemiecku, włosku, hiszpańsku

Żeby przeżywać odpowiednio Mszę świętą, nabożeństwo majowe czy modlitwę różańcową nie wystarczy sama obecność w kościele. Trzeba też przyjmować odpowiednie postawy oraz gesty oraz odpowiadać kapłanowi i modlić się.

Wierzące osoby, które wyjeżdżają na wakacje lub na dłuższy czas do innego kraju, często chcą uczestniczyć jak najpełniej w obrzędach Mszy świętej na miejscu. Oczywiście można jej wysłuchać w języku polskim korzystając z Internetu, radia czy telewizji, jednak jest to inny rodzaj przeżycia niż Msza w kościele. W związku z tym można poszukać jej tekstu w sieci. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: „tekst Mszy po angielsku” czy też w innym języku szybko odnajdziemy to, o co nam chodzi. Można też poszukać: „Msza święta w różnych językach”, wtedy trafimy na stronę, na której będą znajdowały się odpowiednie zakładki – po polsku OBRZĘDY MSZY ŚWIĘTEJ, po łacinie ORDINARIUM MISSAE, po włosku RITO DELLA MESSA, po angielsku LITURGY OF THE MASS, po niemiecku MESSORDNUNG, po francusku ORDINAIRE DE LA MESSE, po hiszpańsku ORDINARIO DE LA MISA.

Oczywiście chodząc regularnie do kościoła w innym kraju uczymy się z czasem co i kiedy powtarzać oraz jakie i kiedy przyjmować postawy czy wykonywać gesty podczas Mszy świętej. Niemniej jednak jeśli możemy prześledzić tekst, to szybciej wszystko zapamiętujemy. Jeszcze lepiej jest stworzyć sobie możliwość jednoczesnego porównywania go z tekstem polskim, bo wówczas lepiej rozumiemy słowa wypowiadane prze kałana i pełniej możemy uczestniczyć we Mszy oraz odpowiednio ją przeżywać. Niektórzy wierni zastanawiają się czy jeśli biorą udział we Mszy świętej w obcym języku, to jest to rzeczywiście ważne. Jednak odpowiedź jak najbardziej jest twierdząca. Zresztą nawet jeśli ktoś uczestniczy we Mszy sprawowanej w innym obrządku, to należy to uznać za ważne. Dla osób wierzących niedziela oraz dni świąteczne, to czas kiedy należy udać się do kościoła. Zwykle czują taką powinność, ale również wewnętrzną osobistą potrzebę. W związku z tym nawet jeśli nie mogą wziąć udziału we Mszy świętej odprawianej w języku polskim, starają się wziąć udział w nabożeństwie odprawianych w innym języku.